Wartość nieruchomości, czyli ceny ofertowe i transakcyjne

Każda transakcja kupna-sprzedaży na rynku nieruchomości, związana jest z określeniem ceny – wartości, która stanie się punktem negocjacji podczas spotkań zainteresowanych stron.

Jak zatem rozumieć aktualną wartość nieruchomości? Jak ją określić oraz jakie czynniki mogą mieć wpływ na jej wzrost lub spadek?

Na samym początku, można określić, iż podstawowymi czynnikami mającymi wpływ na wartość nieruchomości mają lokalizacja, powierzchnia, wiek budynku oraz bliższe i dalsze otoczenie. Ponadto warto również zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, stan wykończenia oraz wyposażenia.

Dodatkowo sytuacja gospodarcza lub dostępność do kredytów hipotecznych, mogą znacząco zwiększyć lub zmniejszyć zainteresowanie, a tym samym przełożyć się na ilość osób potencjalnie chętnych do nabycia naszej nieruchomości.

Jedno natomiast jest pewne – realny obraz dla określenia wartości transakcyjnej, może zakłócić emocjonalny stosunek sprzedającego do nieruchomości – właśnie w takim przypadku, urealnienie ceny i wsparcie profesjonalnego biura nieruchomości, pokazuje kolejną wartość jaką niesie ze sobą współpraca z agentem.


Podczas sprzedaży nieruchomości, należy pamiętać o zasadzie popytu i podaży. Im mniejsza będzie podaż, tym większa szansa na otrzymanie kwoty jaką jest zainteresowany sprzedający. W przypadku mniejszego popytu, można spodziewać się spadku wartości nieruchomości.

Na wartość nieruchomości wpływa jej stan – faktem jest, że mieszkania, domy, które są zadbane przez właścicieli i utrzymane w dobrym stanie, zwiększają swoje szanse na szybszą sprzedaż, również podczas spowolnienia w obrocie na rynku nieruchomości.

Również samo otoczenie naszej nieruchomości, ma spory wpływ na jej wartość. Patrząc oczami kupującego, zwrócimy uwagę na fakt, że w bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się węzeł komunikacyjny lub zakład produkcyjny. Otoczenie w postaci np. parku krajobrazowego, spodoba się niewątpliwie większej ilości osób.
#BiuroNieruchomosci #biuro #nieruchomości #nieruchomosci #agentnieruchomosci #agenci #agentbiura #sprzedaznieruchomosci #kupnonieruchomosci #wartoscnieruchomosci #mieszkanie #mieszkania #dom #domy #inwestowaniewnieruchomosci #jakzainwestowac #dochodpasywny #inwestornieruchomosci
Foto: Unsplash Michael Glass