Sprzedać nieruchomość. Ale jak?

Czy zastanawiali się Państwo na czym polega sprzedaż nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości to proces wieloetapowy, a prawidłowy przebieg całego zdarzenia może zadecydować o powodzeniu transakcji. W trakcie sprzedaży nieruchomości – bez względu na to czy mamy do czynienia ze sprzedażą mieszkania, domu lub gruntu – możemy spróbować rozróżnić kolejne etapy.

Na samym początku pojawia się idea, bodziec dla którego zaczynamy zastanawiać się nad sprzedażą nieruchomości w konsekwencji którego, następuje podjęcie decyzji o sprzedaży. Na tym etapie często pojawiają się pierwsze emocje, mające wpływ na kolejne etapy.

W momencie kiedy już oswoimy się z myślą sprzedaży nieruchomości i przeprowadzką, następuje zapoznanie się z aktualną ofertą rynkową danego typu nieruchomości – najbardziej rozpowszechnionym źródłem informacji o cenach ofertowych są portale ogłoszeniowe. Niemniej pamiętajmy – są to ceny ofertowe, które często mają mało wspólnego z cenami transakcyjnymi.

 Po ustaleniu szacunkowej wartości nieruchomości, należy dokładnie zapoznać się oraz zweryfikować stan prawny nieruchomości. W wielu przypadkach pojawiają się drobne nieścisłości i korekty wymagające od właściciela sprostowania. W tym przypadku bardzo wartościowa jest wiedza i doświadczenie, którego wielu osobom sprzedającym bezpośrednio po prostu brakuje.


W tym samym momencie możemy przystąpić do przygotowania oferty nieruchomości do sprzedaży, ze szczególnym uwzględnieniem jej wizualnego aspektu – tu ważne jest obiektywne spojrzenie na mankamenty – im więcej ich znajdziemy i usuniemy, tym pewniejsi będziemy podczas jej prezentacji. Teraz należy wykonać home staging, zamówić profesjonalną sesję zdjęciową, przygotować opis i zamieścić ofertę w najpopularniejszych portalach internetowych.

Kolejny etap to prowadzenie prezentacji przed potencjalnymi nabywcami, wraz ze związanymi z tym etapem negocjacjami. W tej sytuacji najbardziej potrzebny jest kunszt handlowca oraz cierpliwość do kolejnych spotkań i prezentacji, a w przypadku niskiego zainteresowania ofertą – jej odpowiednia modyfikacja.

Gdy już ustalimy z nowym właścicielem wszystkie szczegóły, podpiszemy umowę rezerwacyjną, pozostaje przygotować i przekazać do notariusza wszystkie przygotowane wcześniej dokumenty, uzupełnione o ewentualne nowe zaświadczenia np. o braku osób zameldowanych czy braku zaległości we wspólnocie mieszkaniowej.

Ostatni etap to spotkanie w kancelarii notarialnej, gdzie w obecności notariusza, następuje przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę w wyniku podpisania aktu notarialnego oraz rozliczenie pomiędzy stronami. Cały proces sprzedaży wieńczy przekazanie nieruchomości nowemu właścicielowi.
Zapoznając się z ilością czynności jakie należy wykonać podczas sprzedaży nieruchomości, warto wziąć pod uwagę zatrudnienie profesjonalnej agencji nieruchomości, aby cały proces i transakcja przebiegła sprawnie, zarówno dla sprzedającego, jak i nabywcy. Podczas sprzedaży nieocenione staje się doświadczenie, znajomość przepisów oraz trendów na rynku nieruchomości.#biuronieruchomosci #biuro #nieruchomosci #agencje #agencjanieruchomosci #notariusz #notariat #inwestor #inwestorzynieruchomosci #inwestowaniewnieruchomosci #przeprowadzka #przeprowadzki #przewoz