Kupić idealną nieruchomość.

Na początku przygotowań do nabycia nieruchomości warto zadać sobie kilka pytań, a uzyskane odpowiedzi pozwolą nam uniknąć rozczarowania w kontakcie z ofertą rynkową i ułatwią jednocześnie poszukiwania idealnego M.

Rozpoczęcie tego procesu, zaczynamy od określenia rynku – mamy wybór pomiędzy pierwotnym (czyli nowe mieszkania, najczęściej nabywane bezpośrednio od dewelopera) lub wtórnym (czyli mieszkania, które zostały zasiedlone już wcześniej i głównie są w chwili obecnej w posiadaniu indywidualnych właścicieli).

Zaczynając poszukiwania, należy wyznaczyć np. jaką rolę ma spełniać mieszkanie – zarówno w najbliższej, jak o trochę dalszej przyszłości. Zupełnie inne walory są atutem podczas nabywania nieruchomości dla rodziny z dwójką dzieci, a inne podczas szukania mieszkania przez młodego studenta lub parę, która właśnie rozpoczyna pracę w nowym miejscu.

Należy się zastanowić nad cechami przyszłego lokum. Czy niezbędny jest balkon lub winda? Jak bardzo potrzebujemy miejsca parkingowego, bądź komórki lokatorskiej? Wszystkie odpowiedzi zawężą Ci wyniki wyszukiwania do praktycznego minimum.

Planując zakup mieszkania, oczywiste jest, że wymagane jest odpowiednie finansowanie. O ile posiadając odpowiednie zaplecze kapitału temat jest oczywisty, to podczas korzystania z finansowania dłużnego, można zadbać o tę kwestię odpowiednio wcześniej – dlatego warto dowiedzieć się z wyprzedzeniem o choćby orientacyjną zdolność kredytową.


W momencie, kiedy już dokonamy wstępnej selekcji, warto spotkać się na kilku wybranych adresach, aby ostatecznie wyrobić sobie opinię jakiego mieszkania poszukujemy.

Podczas weryfikacji zapoznajemy się z podstawą nabycia oraz księgą wieczystą. Należy dopilnować określenia wysokości czynszu oraz innych kosztów związanych z bieżącą eksploatacją mieszkania. Przeprowadzone modernizacje budynku, wykonane przez właściciela remonty czy planowane zmiany w najbliższej infrastrukturze nieruchomości, to ważne z punktu widzenia nabywcy informacje, które mogą ostatecznie zadecydować na podjętej decyzji.

Jeśli stoimy już w wymarzonym mieszkaniu, który spełnia nasze wymogi, warto pomyśleć o podpisaniu umowy przedwstępnej – zazwyczaj jest to również moment w którym przekazujemy sprzedającemu pewną sumę pieniędzy tytułem zarezerwowania nieruchomości do momentu spotkania w kancelarii notarialnej.

Mając na uwadze, że zakup nieruchomości związany jest z zaangażowaniem znacznego kapitału, warto wziąć pod uwagę, aby cały proces pozyskania i finalizacji transakcji został przeprowadzony w sposób bezpieczny i optymalny pod względem czasowym.

Dzięki współpracy z profesjonalną agencją nieruchomości, kupujący otrzyma wsparcie oraz doświadczenie agenta nieruchomości, który zapozna się z dokumentami przedstawionymi przez sprzedającego,  stworzy listę zaświadczeń niezbędnych dla sprawdzenia nieruchomości pod kątem ewentualnych zadłużeń oraz meldunków czy w końcu przystąpi do negocjacji cenowych, często urealniając założenia sprzedającego.#biuronieruchomosci #biuro #nieruchomość #agencjanieruchomosci #inwestor #przeprowadzka #przewoz #agencjenieruchomosci #zakupnieruchomosci #sprzedaznieruchomosci #nieruchomosciinwestycyjne #agent

foto: Unsplash Douglas Sheppard