Prezentacja mieszkania – bez czy z lokatorami?

Prezentacja nieruchomości to jeden z kluczowych elementów w procesie kupna-sprzedaży. Które w takim razie rozwiązanie jest korzystniejsze – prezentować nieruchomość pustą, czy może zamieszkałą?

Zacznijmy zatem od prezentacji nieruchomości niezamieszkałej – to stwarza agentowi możliwość łatwiejszego dostępu do lokalu – w takiej sytuacji nie ma po prostu konieczności umawiania się z użytkownikami na prezentację.
Brak lokatorów to również brak konieczności utrzymywania porządku w stopniu umożliwiającym bezproblemowe wprowadzenie oglądających.
Dzięki prezentacji nieruchomości niezamieszkałej, telefon od pośrednika i nieplanowana prezentacja, nie jest już “zagrożeniem” – nagła zmiana planów i dostosowanie się do strony oglądającej, nie dotyczą właścicieli lokali wystawionych na sprzedaż. Dodatkowym atutem jest również brak narzuconego stylu i rodzaju wyposażenia z którego korzystają obecni właściciele.


Niemniej ten rodzaj prezentacji, może również spowodować niekorzystne skojarzenia. Mając na uwadze, że większości z nas dom kojarzy się z obecnością najbliższych i ciepłem domowego pobytu, w sytuacji kiedy w nim nikt nie mieszka, mieszkanie może zostać odebrane jako zimne i opuszczone. Również ewentualne mankamenty są lepiej widoczne, co może skutkować powstaniem przekonania o konieczności przeprowadzenia remontu.

Puste nieruchomości mogą również sugerować pilność sprzedaży, a takie odczucie może przekładać się w oczywisty sposób, na bardziej agresywną politykę negocjacyjną ze strony kupujących.
Przy niezamieszkałych nieruchomościach, nie wolno zapomnieć o możliwości zainteresowania się takim obiektem przez przestępców lub wandali.

W przypadku nieruchomości zamieszkałych, wielu oglądających doceni brak konieczności wyobrażania sobie pustego mieszkania z wyposażeniem, a jeśli dodatkowo będą preferować styl samego sprzedającego, domknięcie transakcji stanie się jeszcze bardziej realne.

Niektórzy sprzedający chcą również poznać osoby zainteresowane nabyciem ich nieruchomości, więc nie mają obaw przed bezpośrednim spotkaniem w obecności przedstawiciela biura nieruchomości. Często są również zainteresowane powierzeniem mieszkania lub domu w “odpowiednie” ręce, czyli kupującemu, który doceni i wykorzysta przekazywany potencjał.

Jednak obecność i normalna egzystencja rodziny w mieszkaniu przeznaczonym do sprzedaży to konieczność utrzymania bieżącego porządku. Intensywne zapachy z kuchni, posiadane zwierzęta czy efekt “zagracenia” na pewno nie pomoże w uzyskaniu optymalnej ceny podczas sprzedaży.#biuronieruchomosci #biuro #nieruchomosci #nieruchomosc #agencjenieruchomosci #pośrednik #pośrednicy #nieruchomosciinwestycyjne #inwestorzy #inwestycje #inwestycja #srzedaznieruchomosci #mieszkania #mieszkanie #targinieruchomosci #rzeczoznawcy #przeprowadzka #przeprowadzki

foto: Unsplah Nathan Fertig / Unsplash Steven Ungermann